Jdi na obsah Jdi na menu
 


Při nálezu jakéhokoliv živočicha zraněného, nemocného nebo vysíleného je nutno zdůraznit, že jedině péče odborníků dokáže zajistit plné uzdravení a návrat živočicha do přírody. Nesnažte se proto o léčení v amatérských podmínkách. Chcete-li skutečně pomoci, jednejte rychle a uvědomte nejbližší záchrannou stanici, zoologickou zahradu, odbory životního prostředí úřadů, veterinární lékaře nebo třeba městskou policii.Při manipulaci s dravcem postupujte co nejopatrněji. Dávejte si pozor na ostré drápy a silný zobák. nepoškoďte dravcům ocasní a křídelní pera.Nejčastější důvod proč se ptáci dostávají do zajetí je úraz a od něho se odvíjející komplikace. Je to např. znemožnění získání či příjem potravy, následné oslabení a v důsledku snížené obranyschopnosti snazší propuknutí infekčních onemocnění nebo parazitóz, vyvolané stresem.
První pomoc u ptáků je obdobná jako v humánním lékařství.
  • Poranění měkkých tkání a střelné rány
    Opatrně očistíme ránu od mechanických nečistot a zakrváceného peří, v letním období od vajíček a larev much, ve střelných poranění bývá často vtažené peří a jiné nečistoty, které je třeba odstranit. Vhodný je výplach rány 2% peroxidem vodíku nebo dezinfekce betadine roztokem. Nikdy neaplikujte zásyp a mast a překryjte ránu gázou a obvazem.
     
  •  Fraktury kostí
    Zlomeniny jsou poměrně nebezpečná poranění. Pták ve snaze uniknout mává i poraněnými končetinami a tím dochází k rotaci a průlomu úlomků do svaloviny a kůží. Hrozí poškození cév, nervů a svalů. Bezpodmínečně nutná je fixace. Zlomeniny křídel se fixují v přirozené poloze leukoplastí k tělu. Na zlomenou nohu je nejlépe upevnit lehkou dlahu, třeba z dřívka a opět přelepit leukoplastí.
Dravce umístěte do dostatečně velké lepenkové krabice s větracími otvory po stranách a umístěte do tiché tmavé a suché místnosti. Na dno rozložte několik vrstev novin. V létě zamezte přístup do místnosti mouchám.Ostatní stavy otřes mozku, ochrnutí, popáleniny, otravy, nemoci apod. sami nezvládnete a proto ihned hledejte pomoc.Vyhublé dravé ptáky můžete nakrmit malými syrovými kousky drůbežího, holubího, králičího masa. Nikdy nepodávejte vepřové maso, uzeniny a na přechodnou krátkou dobu není nutná ani voda. Silně vyhublé a zesláblé jedince ( mají většinou zelený průjem ) krmíme opatrně přímo do zobáku vícekrát denně po malých dávkách směsí v poměru 1:1:1 roztoku glukózy, syrového vaječného žloutku a rozetřených jater, případně mletým syrovým masem s příměsí hroznového cukru, roztok glukózy lze nahradit vlažnou coca-colou zbavenou bublinek.Rady první pomoci u ostatních druhů živočichů získáte na tel. 222 511 496,
e-mail : csop@enc.cz
 

Fixace zlomeného křídla

Fixace zlomené nohy